Юридичні консультації

Захист прав, спори

Аудит земельної ділянки

Землевпорядкування...

Послуги для агробізнесу

Купівля-продаж землі

Асоціація «Земельна спілка України» (ЗСУ) була заснована в 2004 році групою землевпорядних організацій. Зараз представництва спілки вже активно працюють по всій Україні. Детальніше про цілі, послуги та підсумки цього року «Миру Квартир» розповів Андрій Кошиль, президент Земельної спілки України, член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, член Громадської ради при Міністерстві економіки України.
 
 
- Наближається до кінця 2013 рік. Чим примітний був цей рік для Земельної спілки і особисто для Вас?
 
- Цього року Земельний союз України взяв напрямок на розширення переліку комерційних послуг, що надаються і підтримку мережі регіональних представництв і партнерів. Наша мета - зробити так, щоб замовник міг отримати весь комплекс консалтингових, землевпорядних, геодезичних, оціночних послуг в будь-якій точці України. Пріоритетом сьогодні є робота з корпоративними клієнтами, які хочуть отримати підтримку відразу в декількох регіонах і при цьому зацікавлені не тільки, припустимо, в консалтингу або супроводі земельних справ у суді, але і в повному вирішенні питання «під ключ». Найбільш активні замовлення в 2013 році надходили від аграрних компаній та фермерів, на відміну від попередніх років, коли основними клієнтами були будівельні і девелоперські компанії. І дійсно, інтерес до сільськогосподарських земель спостерігався не тільки з боку вітчизняних інвесторів, а й боку іноземців і великих міжнародних компаній, які з задоволенням купують корпоративні права українських підприємств до укладених договорів оренди. Проблеми реєстрації ділянок в земельному кадастрі та в реєстрі прав, продовження та укладення нових договорів оренди, особливо на державні землі - ось найбільш часті причини, за якими звертаються клієнти. Також часто до нас звертаються за отриманням роз'яснень чинного законодавства, яке вкрай широко і суперечливо, а також з супроводу судових і межових спорів.
 
Незважаючи на пріоритетність корпоративної програми, Земельна спілка України розвиває і менш прибутковий, але більш великий «роздрібний» сектор надання послуг фізичним особам. Адже власниками земельних ділянок у нас в країні є понад 13,5 мільйонів громадян. Тут ми більшу частину робіт передаємо на регіональні представництва, які можуть забезпечити гарну якість при збереженні прийнятної ціни.
 
Для мене особисто і для багатьох експертів Земельної спілки цей рік був ключовим. Ми об'їхали практично всі області, розвиваючи мережу представництв, проводячи від 2 до 6 семінарів на місяць. Було складно, але цікаво і вкрай корисно - практика застосування земельного законодавства у нас дуже велика і, на жаль, майже скрізь різна. На мій погляд, одним з найважливіших завдань на сьогодні, є уніфікація практики, надання роз'яснень з проблемних питань, розробка еталонів різних видів землевпорядної документації. Ми активно працюємо над цим і, потрібно сказати, державні органи часто йдуть назустріч.
 
- Семінари, форуми - портал Земельного союзу України рясніє подіями, пов'язаними з навчанням та обміном досвідом. Які найцікавіші заходи завершують рік?
 
- У нас працює кілька програм проведення заходів. Є серед них платні, призначені для різних категорій слухачів - фермерів, нотаріусів, банківського сектора, землевпорядників і т.д. Також існує безкоштовна програма з навчання фахівців, які надають первинні та вторинні юридичні послуги. Цікава програма здійснюється за підтримки проекту USAID Агроінвест спільно з Міністерством юстиції України та Держреєстраційної службою. Плануємо, що до кінця року через неї пройдуть понад 3000 державних реєстраторів, нотаріусів, адвокатів, представників органів місцевого самоврядування. Особливістю цієї програми є те, що вона не тільки навчальна, а й спрямована на те, щоб розібратися з проблемами, що існують у сфері земельного законодавства, і сприяти їх вирішенню. Так, наприклад, ми ініціювали рішення проблеми за загубленими державних актів на право власності на земельні ділянки, деяким аспектами оформлення спадщини, а зараз активно співпрацюємо з державними органами щодо поліпшення взаємодії земельного кадастру і реєстру прав.
 
- Ви маєте в своєму розпорядженні досвід реалізації великих проектів на території України, в тому числі з державними та комунальними компаніями. Розкажіть, будь ласка, про них.
 
- Великі проекти сьогодні йдуть дуже важко. З 1 січня 2013 року кардинальних помінялося земельне законодавство, і цей процес ще далеко не закінчений. Наприклад, щотижня ми готуємо і публікуємо огляд таких змін, яких буває мінімум один - два, а то і більше п'яти. Для великих проектів це погано - те, що здійснювалося торік, але не було реалізовано до кінця, довелося починати заново, вже за новими процедурам. Для багатьох інвесторів, особливо іноземних, складність нашого законодавства, відсутність стандартів і еталонів, «прозорі» умови отримання погоджень стають шоком. Проте, достатня прибутковість проектів в аграрному секторі, видобутку корисних копалин, нетрадиційної енергетиці, будівництві дозволяє йти вперед. Для нас також дуже цікава співпраця з органами місцевого самоврядування та державними органами - це великий ринок, на якому є робота на десятиліття вперед. Основною проблемою тут є брак коштів у бюджетах різного рівня, але при грамотному підході механізми фінансування можна знайти. Слід сказати, що час дрібних землевпорядних компаній, які займалися переважно приватизацією паїв і індивідуальних ділянок, проходить. Виживуть лише ті, хто зможе робити складні комплексні проекти, працювати з державою та місцевими радами. Саме таким компаніям ми надаємо свою підтримку і більше 40 таких підприємств вже стали нашими представництвами.
 
- У сферу Ваших інтересів входять земельні ділянки для видобування корисних копалин. Які саме роботи Ви виконуєте по таких ділянках?
 
- Насамперед - це аудит земельних ділянок. До того як компанія починає розробку проектів з відведення землі, з отримання дозволів, ми вивчаємо вибрані ділянки і оцінюємо ризики, пов'язані з реалізацією проекту, намагаємося оцінити витрати, які понесе компанія, і вибудувати оптимальну схему з оформлення землі. У багатьох випадках, наші представництва на місцях і займаються практично втіленням цих проектів, адже використання місцевих компаній зі знанням «регіональної специфіки» і наявністю зв'язків значно ефективніше і дешевше залучення компаній з інших областей або з Києва. Експерти Земельнї спілки, як правило, займаються супроводом і консультуванням виконавців, здійснюють контроль виконання робіт. Викуп приватних земельних ділянок для облаштування та розширення об'єктів за видобування корисних копалин, оформлення документації для розвідки родовищ, підготовка проектів з перенесення родючого шару грунту, геодезичні роботи, встановлення захисних зон і сервітутів, а також, звичайно розробка проектів відведення - це складні і комплексні завдання, які під силу тільки досвідченим фахівцям і потужним землевпорядним організаціям.
 
- Завдяки Земельній спілці України які законодавчі проекти були внесені на розгляд ВР цього року або прийняті?
 
- Робота з народними депутатами, Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин ВР дозволяють досить ефективно впливати на процес законотворчості. Наша асоціація вибрала для себе стратегію співпраці з органами влади - Держземагентством, Мінагрополітики, Мін'юстом, Кабміном, Адміністрацією Президента і т. д. Звичайно, ми надсилаємо листи з критикою на адресу цих органів, але при цьому намагаємося залишатися в конструктивному руслі і обов'язково пропонувати конкретні дії, зміни в законодавчу базу, які допоможуть поліпшити ситуацію. Розробка якісного законопроекту або проекту підзаконного акта - робота для юристів - земельників вищого пілотажу, які в змозі врахувати більше 120 законів і більше 700 підзаконних актів, що регулюють земельну сферу. Такі люди в нашій команді є, вони входять в ключові комітети, робочі групи, громадські ради і, як правило, державна влада позитивно приймає розроблені ними документи чи пропозиції.
 
З приводу наших досягнень у 2013 році можу сказати, що нам вдалося домогтися виключення з проектів нормативно - правових актів великої кількості одіозних норм і відвертих ляпів, які могли істотно ускладнити життя бізнесу і громадянам. Наприклад, ми були ініціаторами прийняття закону, який поставив нарешті крапку в історії з комісіями за погодженням землевпорядної документації та розблокував оформлення земельних ділянок, які було фактично зупинені протягом півроку через законодавчу колізію. Також Земельна спілка внесла істотний внесок у розробку і прийняття закону, який скоротив перелік узгоджень при відведенні земельних ділянок і спростив низку процедур.
 
В принципі, ми брали участь в доопрацюванні переважної більшості документів в земельній сфері, прийнятих протягом 2013 року.
 
- Чи звертаються до Вас приватні особи при купівлі земельних ділянок під забудову житлових будинків?
 
- Ми поки тільки починаємо працювати з фізичними особами. Це досить трудомісткий і проблемний сегмент. Тим не менш, у нас є програма, за якою консультуємо приватних осіб. Найбільш часто задаються питання - це, по-перше, підбір земельної ділянки. Якщо людина, яка прожила в місті, намагається купити землю, то вона найчастіше не знає, як це зробити, на що їй потрібно звертати увагу, які існують обмеження і т.д. Тому перший етап нашої допомоги - це підбір земельної ділянки. Другий етап - проведення аудиту земельної ділянки. Ми перевіряємо, чи всі документи при формуванні землі були підписані, чи були які-небудь обмеження, так як у нас досить багато ризиків, пов'язаних з купівлею землі. Ми оцінюємо ці ризики і даємо свої рекомендації. І третій етап - супровід угоди. По суті, це підготовка і розробка договору купівлі -продажу, це консультація з приводу того, яке повинно бути оподаткування і, в цілому, завершення угоди.
 
- Цитата з сайту Земельного Союзу України:
 
Асоціація ставить перед собою такі стратегічні цілі:
• об'єднання землевпорядних підприємств та організаці, оцінювачів , інших суб'єктів ринку землі, зацікавлених в цивілізованому розвитку земельних відносин;
• представництво та захист інтересів членів Союзу в судових органах, державних установах, органах місцевого самоврядування та громадських організаціях.
 
Чи залишаються ці цілі довгостроковими і як вони трансформуються під впливом часу?
 
- Ці цілі довгострокові. У нас постійно виникають ситуації, коли потрібен захист суб'єкта, або землевпорядних компаній, або юридичних осіб, у тому числі і в судових органах, хоча, ми в основному намагаємося до суду не доходити. Як правило, звернення Земельної спілки в державні органи - призводять до певного результату. Для прикладу, в травні ми проводили Землевпорядний форум в Одесі, за підсумками якого було розроблено звернення до центральних органів влади. На підставі цього звернення Президент підписав доручення державним органам. На наші листи і звернення реагують, причому краще, ніж на десятки обвинувальних і викривають статей в ЗМІ. Практично всі члени Ради Земельної спілки України, експерти - колишні працівники державних органів, які добре знають логіку людей працюючих у владі, бюрократичні процедури.
 
Сьогодні оформити землю в Україні важко, дорого і довго. Багато наших економічних проблем пов'язано саме з цим. Основна наша мета - зробити земельні відносини прозорими і, так би мовити, доброзичливими як для бізнесу, так і для громадян.
 
- Які плани у Земельного Союзу України на 2014 рік?
 
- Безумовно, будемо працювати над вдосконалення законодавства і сприяти тому, щоб це законодавство було доречним. Без цього цивілізовано працювати в Україні важко. Також будемо розвивати Земельний портал України ZEM.UA, який підтримується проектом USAID Агроінвест. На цьому ресурсі ми розміщуємо щотижневі огляди змін земельного законодавства та його систематизовану базу, відповіді на найбільш поширені питання, покрокові схеми виконання основних процедур, корисне відео з земельних питань, довідкову інформацію. Будемо також розвивати послуги для корпоративного сектора. Наприклад, хочемо додати послугу з інвентаризації ділянок в портфелі компаній, консалтинг з підвищення ліквідності землі для організацій, які хочуть позбутися від своїх земельних володінь. Будемо напрацьовувати судову практику з проблемних питань - благо замовників у цій сфері дуже багато.
 
Дуже перспективна робота з сільгоспземлями. Плануємо розширювати клієнтську базу серед фермерів і аграрних підприємств. Цікавимося технологіями точного землеробства і навіть створили спеціальне підприємство, яке на сьогодні розвиває цей напрямок і паралельно розробляє проекти сівозмін.
 
- Що б Ви побажали покупцям і продавцям землі в прийдешньому році?
 
- Ми не тільки бажаємо, а й працюємо над тим, щоб скоротити витрати - тимчасові і матеріальні - на переоформлення землі. У 2013 році у нас введена нова система реєстрації земельних ділянок і прав на них. Я б хотів побажати, щоб оформлення земельної ділянки в 2014 році займало максимум один день і було доступним у фінансовому плані. Дуже б хотілося, щоб скоротилася кількість помилок. За більш ніж 20 років земельної реформи, яких тільки документів не оформляли і яких тільки помилок не зробили. Сьогодні можна побачити накладення земельних ділянок на тій же Публічної кадастровій карті, і це вже плюс. Ми хотіли б, щоб наші державні органи виробили загальну практику виконання процедур з оформлення землі в усіх регіонах. А ми, в свою чергу, чим зможемо - допоможемо.
 
Користуючись нагодою, «Мир Квартир» вітає Андрія Григоровича з Днем народження і бажає міцного здоров'я, натхнення та ділового завзятості у розвитку нашої держави на благо українського народу!